Vakáció a hegyekben
Nyár elején, amikor szabadságunkat, úti céljainkat tervezzük, mindenképpen vegyük figyelembe, hogy nem feltétlenül az a legjobb, ha minél messzebbre utazunk. Fontosabb szempont az, hogy egész családunk jól érezze magát. A programok megszervezésénél arra is érdemes odafigyelni, hogy ne fáradtabban érkezzünk vissza, mint ahogy elindultunk, ugyanakkor kellemes élményekkel gazdagodva, friss energiával feltöltődve térjünk haza. A nyári aszfaltolvasztó hőségben újra a természetjárást ajánljuk figyelmébe mindazoknak, akik felüdülésre vágynak. A nyári időszak az, amikor a kevésbé gyakorlott turista számára is elérhetővé válik egy-egy magashegyi túrán való részvétel.
Különös szépséget és izgalmat lehet átélni azokon a nyári reggeleken, amikor hajnal hasadtakor a sok-sok madárének, a párás levegőn beszűrődő napsugarak között kezdhetjük túránkat. A madarak szinte percnyi pontossággal adják át egymásnak a szólamot, hogy a korán útnak induló turista részesedhessen e gyönyörű koncertből. A fákról, bokrokról lehulló harmatcseppek ébresztőként hatnak, ha éppen a nyakunkba hullanak.
A reggeli órákban, amikor a harmattól nedvessé, csúszóssá vált kövek, fagyökerek között vezet el utunk, elmaradhatatlan a jó túrabakancs, illetve a kamásli (lábszárvédő). Mivel a hőmérséklet a magas hegyekben órákon belül nagyot eshet, illetve a legszebbnek induló nap is hamar esősre fordulhat – akár hóviharba is keveredhetünk –, túránknak ugyancsak elmaradhatatlan kelléke az esőkabát és a meleg öltözék. Semmiképpen sem strandöltözékben induljunk útnak, hiszen 2000 méter fölött már nem számíthatunk nyári hőségre. A hátizsákban érdemes egy öltözet nylon zacskóba csomagolt váltóruhát tartani arra az eshetőségre, ha netalán bőrig áznánk. Figyeljünk oda a déli, illetve a délutáni órákban az UV sugárzásra! Kenjük be fedetlen testrészeinket (főleg arcunkat) megfelelő napvédő krémmel, és az UV napszemüveget se felejtsük otthon!
A nyár havasi legelőjétől elválaszthatatlan a frissen kaszált fű és széna illatának keveredése. A sok ezernyi tücsök és egyéb rovar folyamatos ciripelése és zümmögése mellett időnként kaszák suhogása hallatszik. Lankásabb vidéken, a kaszálókon a hőség miatt csőrüket félig nyitva tartó gólyák keresnek eleséget.
Apró hegyi falvakban, ahol az élet még mindig sokkal lassabban folyik, mint a városokban, érdemes egy kicsit elidőzni, felfedezni a környéket, és bepillantást nyerni az ottani emberek hétköznapjaiba. Nagyszerű élmény lehet este a tehéncsordából hazatérő tehenek fejését végignézni, utána egy jó pohár igazi, friss tejet meginni. Itt még ma is láthatunk lovakat úsztató, fürdető embereket, vagy teheneket itató gyerekeket, akik a nyári vakációt nem semmittevéssel töltik el.
A völgyekben fölfelé haladva igazi csemegében lehet részünk, ha szamócás vagy málnás részeken vezet utunk. Ilyenkor a gyerekeket alig lehet továbbhaladásra bírni a finom erdei gyümölcsök miatt. Nem mindennapi élmény, amikor rododendron mezők mellett haladunk el, és a táj szépsége ötvöződik e nemes havasi növény illatával. Ez igazi aromaterápia – élőben!
A télen és tavasszal nem látható tengerszemek vize ilyenkor nyáron gyöngyfüzéreket alkotva csillog a csipkézett bércek között. Fürdésre ugyan nem alkalmasak, de a kristálytiszta vizük tükrében visszatükröződő kép jó fotótémát kínál.
Tengerszemekben leggazdagabb hegységek a szomszédos országokban: a Kárpátok gyöngyszeme, a Retyezát-hegység a Retyezát Nemzeti Parkban; hasonlóképpen a Fogarasi-havasok; és a nemrég természeti katasztrófával sújtott Magas-Tátra. A gigantikus méretek között, a szinte végtelennek tűnő hegycsúcsokat szemlélve a mikrovilág is néha szembe néz velünk pl. egy imádkozósáska képében.
Többnapos túrák alatt, csak ott fenn lehet megtudni, milyen az, amikor a tavak víztükrét beezüstözi a hold fénye és a hatalmas hegyóriások úgy tornyosulnak a tó körül, mint valami gigantikus amfiteátrum. Az égboltozaton ezer meg ezer fénylő csillag ragyog, és néha egy-egy égi vándor halad át rajta hullócsillag formájában. Ez után a látvány után már nem maradt más dolgunk, mint hogy a langyos nyár esti szellő kíséretében visszavonuljunk sátrunk rejtekébe, és a meleg hálózsákban álomba szenderülve várjuk egy újabb szép nap felvirradását.
A hajnal első napsugarai és egy-egy havasi pityer vidám éneklése felserkentik a sátorban éjszakázó turistát. A tavak fényárban úszó felszíne, a virágok nemes szépsége, vagy akár a hegyormokról letekintő zergék csapata, és maga az egész alpesi miliő olyan hatással van a korán kelő hegyi vándorra, hogy mindenki úgy érzi, ez a nap más, mint a többi.
Fontos arra is odafigyelnünk, hogy ne mindig a teljesítmény legyen a cél a napi túratervezésnél, hanem iktassunk be lazább napokat is. Ilyenkor gyermekeink szívesen gyűjtögetnek például köveket, szép virágcsokrokat (persze nem védett növényekből).
Mivel a nyár első felében a hegyvidéken sok a csapadék, ezért a nyár második felére tervezzük a hosszabb magashegyi túrákat. Ha beállt a jó idő, akkor a több napos gerinctúrákat részesíthetjük előnyben, mert így nem kell naponta leküzdeni a szintkülönbségeket. Olyan napokon, amikor az idő „zivatargyanús”, csak rövid túrákat szervezzünk.
Erre utaló jelek lehetnek, ha éjszaka is fülledt meleg marad az idő, szélcsend van, reggel sincs harmat a fűszálakon. Mindig olyan helyen éjszakázzunk, ahol a villámcsapásoktól védve vagyunk!
A felfelé haladó számára csodálatos látvány a magashegységi növényzeti övek megfigyelése. A tölgyeseket, majd bükkösöket a tűlevelű erdők követik, melyeket 1400 méter fölött a törpefenyvesek, majd 2000 méter körül az alhavasi gyepek váltják fel. Nyáron virágok ezrei virítanak a hegyoldalakban, melyeken zergék legelésznek. A csendet havasi csókák törik meg jellegzetes hangjukkal, a melyet időnként hollók váltanak fel.
Közepes nehézségű gyalogtúrát javaslunk minden olyan családnak vagy csoportnak, akik aktívan akarnak pihenni, nem riadnak vissza a kihívásoktól, és szeretnék megismerni a magas hegységek növény- és állatvilágát. Ilyen lehet egy 3-4 napos túra, menedékházakban megszállva.
Írta és a fotókat készítette: Málnási György